NT-proBNP
Натрій-уретичний пептид – найточніший маркер порушення функції серця.
Натрій-уретичний пептид (NT-proBNP) – це прогормон, який виділяється передсердями та шлуночками серця, регулює розтяжність міокарда та тиску в камерах серця. Крім цього, натрій-уретичний пептид впливає на добову кількість сечі, розширення судин. Гальмує вироблення в нирках реніну та альдостерону.
В даний час натрій-уретичний пептид найбільш точно визначається електрохемілюмінесцентним методом на приладі Elecsys (Німеччина). Натрій-уретичний пептид відображає функцію серця в цілому. Рівень його в крові корелює зі ступенем порушення серцевої функції (найбільш об’єктивна оцінка стадії захворювання та прогнозу). Високі концентрації дають змогу виявити ранні порушення функції серця при його скороченні. Особливо це важливо знати у молоді, коли ще не визначаються функціональні порушення міокарда іншими методами (ЕКГ, УЗД, МРТ та ін.). За допомогою натрій-уретичного пептиду можна підтвердити або виключити серцеву недостатність ще до розвитку клінічних симптомів.
Приблизно у 50% хворих нині не діагностується серцева недостатність на ранніх стадіях. Рішенням Європейського товариства кардіологів визначення натрій-уретичного пептиду (NT-proBNP) є стандартом у діагностиці серцевої недостатності. За допомогою NT-proBNP можна не тільки визначати ранні стадії серцевої недостатності, а й клас недостатності, ефективність лікування та прогноз у пацієнтів із серцевою недостатністю.