В Медичному центрі із незалежною лабораторією “Biotek”
ви можете пройти аналіз
ПЛР діагностика кліщового бореліозу (хвороби Лайма)
З настанням теплих травневих днів, напевно, захочеться відпочити на природі або погуляти з домашнім улюбленцем і пограти в активні ігри на весняній траві. Однак треба пам’ятати, що в лісах та інших зонах відпочинку нас можуть чатувати маленькі, але небезпечні вороги.
У травні-червні, а також у серпні-вересні активізуються кліщі. Варто пам’ятати, що ці комахи переносять серйозні інфекції. Укус кліща загрожує енцефалітом та хворобою Лайма, також відомої як бореліоз. Щороку від укусів кліщів страждають понад 20 тисяч українців. Приблизно 2000 із них заражаються інфекційними захворюваннями.
Кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) – поширена інфекція, основним переносником якої є іксодові кліщі. Хвороба Лайма має схильність до хронічного та рецидивуючого перебігу, з такими наслідками як ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату та серця.
Зараження відбувається за укусу інфікованим кліщем. Боррелії зі слиною кліща потрапляють у шкіру протягом кількох днів розмножуються, після чого вони поширюються на інші ділянки шкіри та внутрішні органи (серце, головний мозок, суглоби та інше).
Інкубаційний період кліщового бореліозу становить – від 2 до 30 днів, у середньому – 2 тижні. Характерною ознакою початку захворювання у більшості випадків є поява на місці укусу кліщем почервоніння шкіри. Червона пляма поступово збільшується по периферії, досягаючи 1-10 см у діаметрі, іноді до 60 см і більше (мігруюча шкірна еритема). Форма плями округла чи овальна, рідше неправильна. Зовнішній край запаленої шкіри інтенсивніше червоний, опуклий на дотик. Згодом центральна частина плями блідне або набуває синюшного відтінку, створюється форма кільця. У місці укусу кліща, у центрі плями, визначається скоринка, потім рубець. Пляма без лікування зберігається 2-3 тижні, потім зникає.
Приблизно у чверті хворих шкірні прояви захворювання супроводжуються такими симптомами, як: озноб, сонливість, м’язова слабкість, біль у суглобах та збільшення лімфатичних вузлів. Це сигналізує про те, що боррелії поширюються організмом. Однак у більшості хворих з еритемою ранні стадії хвороби не супроводжуються симптомами інтоксикації. До того ж, існує і так звана безеритемна форма, яка, як правило, починається гостро та ускладнена високою температурою, болем у суглобах та головним болем.
Де чатує небезпека?
Кліщі зазвичай чекають на жертву, сидячи на траві або гілці чагарника, і дуже рідко піднімаються на висоту вище півметра. Зазвичай вони чіпляються до ніг людини і потім «повзуть» вгору, шукаючи зручне місце для укусу і присмоктування.
Кліщів завжди більше на стежках, тому їм простіше знайти жертву. Тому не варто відпочивати, «завалюючись» на траву за метр від стежки. На сонячних, сухих галявинах кліщів менше, ніж у тіні.
Перебуваючи в місцях проживання кліщів, відмовтеся від темних тонів в одязі, оскільки кліщів важче помітити на темному тлі. Заправляйте верхній одяг у штани, а штани – у шкарпетки та черевики. Якщо немає капюшона – надягніть головний убір. Довге волосся бажано сховати під головний убір.
Проводьте профілактичний огляд свого одягу, огляньте голову і тіло, особливо вище за пояс, кліщі найчастіше присмоктуються саме там.
Після того, як прийдете додому, зніміть одяг поза житловим приміщенням і ретельно його огляньте, звернувши особливу увагу на складки, шви, кишені.
Обов’язково огляньте домашніх улюбленців. Після прогулянки в першу чергу перевірте лапи, живіт та морду. Якщо після укусу собака ослабла, погано їсть, а білки очей пожовтіли, терміново зверніться до ветеринара.
Більшості видів кліщів житло людини не підходить для комфортного проживання, проте досить тривалий час (до декількох тижнів) кліщі, що опинилися в приміщенні, можуть становити небезпеку і при зручному випадку напасти на людину або тварину. Якщо кліщі опинилися в приміщенні, слід прибрати з підлоги килими, провести ретельне прибирання з використанням пилососа.
Якщо ви виявили кліща у себе на шкірі:

2. Якщо ви вирішили видалити кліща вдома – необхідно залити його камфорною або олією, через 10-15 хвилин акуратно витягнути кліща пінцетом.
3. Місце укусу змастити зеленкою чи йодом.
4. Після того, як ви видалили кліща, якнайшвидше слід з’явитися в бактеріологічну лабораторію для його дослідження на наявність боррелій.
Боррелії протягом тривалого часу (роками) можуть зберігатися в організмі людини, викликаючи відстрочений початок захворювання, хронічний перебіг хвороби або повернення борелліозу після одужання.
Великим успіхом слід вважати встановлення діагнозу хвороби Лайма на етапі шкірних проявів. На жаль, нерідко хворобу вдається запідозрити дуже пізно, коли на повну силу виявилися поразки внутрішніх органів. Підтвердити діагноз бореліоз можна за допомогою спеціального аналізу крові.
У нашому медичному центрі проводиться діагностика кліщового бореліозу (хвороби Лайма) ПЛР методом – це прямий метод ідентифікації боррелій.
Переваги ПЛР діагностики:
- Висока технологічність та надійність;
- Висока діагностична чутливість, що перевищує чутливість інших методів;
- Можливість кількісного визначення збудника захворювання у досліджуваному матеріалі;
- Швидкість виконання. При дослідженні матеріалу (крові, іксодових кліщів) результат аналізу можна отримати вже на 2-3-й день.